وب دیزاینر

ارائه دهنده خدمات تحت وب

WebDesigner
الآن اینجا هستید:
صفحه اصلی » طراحی سایت » اینفوگرافیک » 69 نکته اساسی در طراحی سایت- قسمت ششم: نبایدها

تبلیغات

69 نکته اساسی در طراحی سایت- قسمت ششم: نبایدها

پس از ذکر مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی سایت رعایت شوند، نوبت به تذکر در مورد چند اشتباه متداول در طراحی سایت می‌رسد. در بخش پایانی چند مورد اساسی که وجود آنها موجب افت کیفیت وبسایت شما می‌شود، آورده شده است.

اینفوگرافی 69 نکته اساسی در طراحی سایت- قسمت ششم: نبایدها

  1. فلش

پیش از این از فلش برای ایجاد جلوه‌های بصری در وبسایت‌ها به وفور استفاده می‌شد. سایت‌ها فلش شاید به خوبی کار کنند اما موتورهای جست و جو قادر به خواندن محتوای آن نیستند و یا آی‌او‌اس از فلش پشتیبانی نمی‌کند. خوشبختانه این روزها دیگر کمتر کسی برای ساخت سایت سراغ فلش می‌رود و قطعا به زودی نیز کاملا منقرض خواهد شد. هرآنچه که شما برای ساختش به فلش نیاز دارید، با HTML، CSS و JavaScript نیز قابل ساختن است. در غیر این صورت برای ساختن آن فکر چیز دیگری غیر از فلش باشید.

  1. پاپ-آپ و پاپ-آندر

هنوز بسیاری از طراحان وب هستند که برای متقاعد کردن بازدیدکنندگانشان برای عضو شدن در خبرنامه از پاپ-آپ استفاده می‌کنند. بهتر است این پاپ-آپ‌ها به منو کناری و یا فوتر منتقل شوند چراکه برای بسیاری ناخوشایند است. پاپ-آندرها (صفحاتی که بعد از بستن وبسایت باز می‌شوند) خیلی محبوب نیستند و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاش هرچه زودتر این اتفاق برای پاپ-آپ‌ها نیز بیفتد.

  1. پخش خودکار

وبسایت‌هایی که هنگام لود آنها در پشت‌زمینه صفحاتشان ویدئویی به طور خودکار پخش می‌شود و یا قطعات موسیقی شروع به نواختن می‌کنند، به شدت باعث دفع کاربران می‌شود. آمارها نشان می‌دهد میانگین بازدیدکنندگان وبسایت‌ها تمایلی به پخش فیلم یا موزیکی که خارج از کنترل آنها باشد ندارند. همچنین باعث پرت شدن حواس مخاطب از موضوع اصلی و بالا رفتن زمان لود سایت می‌شود.

  1. تبلیغات

وقتی شما یک تجارتی را اداره می کنید، از راه فروش محصولات و یا خدماتتان کسب درآمد می‌کنید. اما وقتی یک سایت آموزشی بامحتوا آموزنده دارید که مطالبش را به رایگان در دسترس قرار می دهد چطور؟ باید بتوانید درآمدی کسب کنید که حداقل خرج سرور و هاست را بدهید. بدیهی‌ترین (و گاه تنها) راه کسب درآمد از طریق تبلیغات است. تبلیغات راه مناسبی برای پوشش هزینه‌هاست، اما در استفاده از آنها زیاده‌روی نکنید. حتما مطمئن شوید که بیش از سه تبلیغ در وبسایت خود نگنجانید تا باعث رنجش خاطر بازدیدکنندگانتان از تعداد زیاد و یا کل آنها نشود.

  1. اسلایدر

خوشبختانه مدتی است که استفاده از اسلایدشو در بالای صفحه اصلی محبوبیت سابق خود را از دست داده،‌اما در بین برخی همچنان رواج دارد. عکس‌های چرخان و اسلایدر ممکن است بتعث سردرگمی و آزار بازدیدکنندگان شود و آنها را وادار کند دکمه بازگشت را فشار دهند.

  1. تکنیک‌های قدیمی

سال 1995، CSS حتی وجود نداشت و صفحات وب تنها با استفاده از فریم‌ها و جداول ساخته می‌شد. در آن دوران تنها راه همین بود. اما اکنون دیگر فریم‌ها به ندرت استفاده می‌شوند و جدول‌ها نیز تنها برای نمایش داده‌های ساختمان‌یافته استفاده می‌شود. برای در کنار هم قرار دادن عناصر از فریم‌ها و جداول استفاده نکنید و کمی وقت صرف یادگیری تکنیک‌های جدید HTML5 و CSS3 کنید.

  1. عکس متحرک

GIFها فرمت عکسی هستند که عموما برای عکس‌های متحرک استفاده می‌شود. آنها ممکن است مفید باشند به شرط آن‌که در جای مناسب به کار برده شوند. عکس متحرک خواننده را از مطلب اصلی دور خواهد کرد و شما قطعا به دنبال چنین چیزی نیستید.

  1. حروف درشت

برخی گمان می‌کنند که نوشتن جملات با حروف درشت باعث بیشتر در خاطر ماندن آنها می‌شود. بله، ممکن است که بیشتر به یاد بمانند، اما بیشتر افراد حس می‌کنند که شما دارید سر آنها داد می‌زنید. از حروف درشت زیادی استفاده نکنید.

  1. خط زیرین

خط زیرین که در پایین کلماتی که به جای دیگر لینک می‌شوند به کار گذاشته می‌شود. اکثر افراد عادت دارند که روی کلماتی که زیرشان خط کشیده شده است کلیک کنند، چرا که آن را با لینک اشتباه می‌گیرند. به همین خاطر اگر زیر کلماتی که لینک نیستند خط بکشید باعث سردرگمی بازدیدکنندگانتان می‌شود، چراکه وقتی روی آن کلیک می‌کنند اتفاقی نمی‌افتد. پس همواره به یاد داشته باشید که فقط باید زیر کلمات لینک دار خط باشد و نه کلمات و جملات معمولی.

همچنین میتوانید قسمت پنجم نکات اساسی در طراحی سایت از طریق لینک زیر مشاهده نمایید.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
درباره نویسنده: محمدی نژاد

نظرات: