وب دیزاینر

ارائه دهنده خدمات تحت وب

WebDesigner
الآن اینجا هستید:
صفحه اصلی » گرافیک » آموزش » آموزش Photoshop CC » تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه

تبلیغات

تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه

تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه

تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه

شاید در دوربین عکاسی آنالوگ با این اتفاق مواجه شده باشید که به دلیل رد نکردن فیلم، دو عکس روی همدیگر گرفته شوند. در واقع تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه همین است. این تکنیک در واقع یک اشتباه حرفه ای محسوب می شود که امروز با ذوق هنری عکاسان و طراحان گرافیک به یک تکنیک برای خلق آثار هنری تبدیل شده است و می توان گفت کاربردهای بسیاری از جمله خلق پوستر برای فیلم ها دارد. برای خلق یک عکس با نوردهی دوگانه حتما نیاز نیست دوربین آنالوگ داشته باشید، با چند ویرایش ساده، کمی دقت، حوصله و ذوق هنری می توانید به وسیله ی نرم افراز فتوشاپ تصاویر شگفت انگیزی خلق کنید. در این آموزش قصد داریم این تیکنیک را آموزش دهیم.

استفاده از تکنیک Double Exposure در پوستر فیلم بازگشته
پوستر فیلم بازگشته
استفاده از تکنیک Double Exposure در طراحی پوستر فیلم
پوستر فیلم Martha
استفاده از تکنیک نوردهی دوگانه در پوستر فیلم Enemy
پوستر فیلم Enemy

برای پیاده سازی تکنیک Double Exposure به دو عکس احتیاج داریم. عکس هایی که یکی در شرایط نوری کم و دیگری در شرایط نوری مناسب عکاسی شده باشند. منظور از شرایط نوری کم انجام دادن هر عملی ست که سوژه ی اصلی را تیره تر بکند برای مثال وقتی شما میخواهید از شاخه درختان در نور آفتاب عاسی کنید، اگر دوربین خود را به سمت آسمان بگیرید، شاخه ها در آن عکس تیره خواهند افتاد، به این عمل ضد نور یا سیلوئت هم گفته می شود. اگر عکسی با این ویژگی ها در اختیار نداشتید، از طریق LightRoom یا امکانات موجود در فتوشاپ می توانید عکس های خود را تیره تر کنید.

عکس اول را باز کنید و عکس دوم را پس از باز کردن بر روی عکس اول Drag & Drop کنید (برای اینکه از کیفیت عکس در هنگام ویرایش کاسته نشود بهتر است با کلیک راست بر روی لایه آن Convert to Smart Object را انتخاب کنید). در پنل لایه ها منوی Blending Mode که در کنار گزینه ی Opacity واقع شده است را باز می کنیم. گزینه های متعددی وجود دارد، برای تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه از Screen و Lighten بیشتر استفاده می شود. توجه داشته باشید عکسی که Screen یا Lighten است حتما باید روی عکس اول قرار بگیرد. هر دو را امتحان کنید، و با توجه به موضوع اثری که قصد دارید بسازید و همچنین ویژگی های عکس ها یکی از دو گزینه را برگزینید. پس از انجام این کار خواهید دید که قسمت های تیره ی عکس ها در یکدیگر ادغام می شوند.  روش های بسیار منتوعی برای تنظیم این تیرگی ها وجود دارد. برای مثال می توانید از منوی Adjustment Layers گزینه های Curves, Levels و غیره را امتحان کنید، منتها بهتر است برای اینکه این لایه ها روی هر دو عکس تاثیر نگذارد بعد از انتخاب، آنها را به لایه عکسی که میخواهید روشنی و یا تیرگی آن را تنظیم کنید Clip کنید. برای این کار بر روی لایه ی مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه ی Create Clipping Mask را انتخاب کنید. معمولا برای تکنیک Double Exposure بهتر است سوژه ی اصلی پس زمینه ای سفید داشته باشد یا حداقل پس زمینه ای ساده داشته باشد که اگر چنین نبود می توانید با استفاده از روش های مختلف برش، سوژه ی اصلی را از پس زمینه جدا کنید و آن را بر روی Backgroundی ساده یا پس زمینه ای دلخواه قرار دهید.

راه های زیادی برای انجام این تکنیک وجود دارد که ممکن است ساده و یا اندکی پیچیده باشند. منتها پیچیدگی آنها معمولا مربوط به تیره و روشن کردن عکس هاست و قسمت اصلی در واقع همان انتخاب یکی از تصاویر به عنوان Lighten یا Screen است. روشی که در این آموزش برای شما قرار دادیم به نسبت دیگر روش ها ساده تر است و سریعتر انجام خواهد گرفت. توصیه میکنیم برای اینکه از این آموزش بهره ی کافی را ببرید حتما فایل ویدیوئی آموزش این قسمت را هم دانلود کنید، لینک ویدئو در انتهای مطلب قرار دارد.

عکسی که در پایین مشاهده می کنید نمونه ی کامل شده ی تصویر فایل ویدیوئی ست.

تصاویر اصلی هم برای دانلود در اختیار شما گذاشته شده اند که می توانید از آنها برای نوردهی دوگانه بهره ببرید.

برای اینکه از تصاویر بیشتری از این تکنیک ببنید و بتوانید از آنها الهام بگیرید به لینک زیر مراجعه کنید.

نمونه آثار هنری با استفاده از تکنیک Double Exposure

Mother of the Earth
Mother of the Earth

آموزش تکنیک Double Exposure یا نوردهی دوگانه

دانلود ویدیو دانلود رایگان فایل
برچسب ها:
اشتراک گذاری:
درباره نویسنده: مهرنژاد

نظرات: